Jak na vešky

Častým problémem u dětské populace je opakovaný výskyt vší. Veš dětská je bezkřídlý hmyz, který žije pouze ve vlasech lidí, nejčastěji dětí ve věku 6-15 let. Bodá a saje krev. Délka jejich těla se pohybuje mezi 2 - 3,5 mm. Samička klade vajíčka, zvaná hnidy, která přilepuje pevným tmelem na vlasy, těsně u pokožky. Vajíčka vší jsou ve srovnání s velikostí jejich těla poměrně veliká, asi 0,8 mm dlouhá. Z hnid se již za 7 dní vylíhnou larvy vší. Čerstvě vylíhlé larvy vší jsou světle zbarvené a jen asi 1 mm dlouhé, a proto se snadno přehlédnou.


K přenosu vší dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, nejčastěji mezi příslušníky rodiny, mezi sourozenci, spolužáky ve škole a jiných dětských skupinách. Přítomnost vší se projevuje nadměrným svěděním hlavy - nejčastěji za ušima na temeni hlavy. Napadené děti bývají neklidné, trvale nevyspalé, ve škole nepozorné. Nepodceňujte proto pravidelnou kontrolu vlasů!!!

Vši ve vlasech nejlépe zjistíte vyčesáváním "všiváčkem" nad vanou pomocí fénu a hřebenu. Tímto poznáte, zda jste vyčesali vešku, nebo jen lupy. Pro kontrolu je vhodné vše vyčesané, co neumíte identifikovat, rozmáčknout nehtem. Ozve-li se prasknutí, musíte postupovat podle níže uvedených bodů, protože jste zachytili živou veš. Výskyt vší také provází vyčesání drobných "teček", které se po styku s vodou rozpíjí do červena až červeno oranžova.

           1. Vešky z vlasů vyčesávejte jemným hřebínkem - všiváčkem (koupíte ho v každé drogerii nebo lékárně) - i několikrát denně.

           2. Hnidy - vajíčko ve tvaru malé slzičky, musíte nehtem stáhnout z vlasů. Hnida, která po rozmáčknutí mezi nehty praskne, je živá.

           3. Vyperte ložní prádlo a důkladně přežehlete polštář. Vyperte čepice a plyšáky z postele. Děvčatům vložte sponky, čelenky v igelitovém sáčku na několik hodin do mrazáku.

           4. Neposílejte dítě do školy, pokud má ve vlasech hnidy.

           5. Nepoužívejte šampony proti vším preventivně. Použijte je pouze při výskytu vší. Opakovaně je použijte až po 7 dnech, kdy se pravděpodobně vylíhnou nové vešky. Preventivním používáním dochází k odolnosti vší vůči účinným látkám v šamponech. Preventivně se doporučuje vmasírovat do vlasů např. Teetree oil, nebo repelenty proti vším, které jsou k zakoupení v lékárnách.

           6. Pravidelně zbavujte vlasy lupů.

           7. Pokud se vašemu dítěti vrací výskyt vší, doplňte u něho vitamíny B (nejlépe v tekuté formě - lépe se vstřebávají).

           8. Pokud vši objevíte, nestyďte se a dejte co nejdříve vědět třídní učitelce, aby mohla upozornit rodiče dětí. Jinak se vši budou šířit dál a tohoto problému se nezbavíme.

           Ozbrojte se vytrvalostí a velkou trpělivostí, aby mohl být "boj" proti veškám úspěšný.                                                                                                  


Více zde: https://1b-zskounice-20162.webnode.cz/informace-pro-rodice/jak-na-vesky/

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky